NOVÉ VOĽNÉ TERMÍNY NA MERANIE ZRAKOVEJ OSTROSTI, KAŽDÚ STREDU          NOVINKA UŽ ČOSKORO - INFÚZIE NA IMUNITU

Odstránenie výrastkov, bradavíc

Chirurgické odstránenie xantelazmy
Xantelazmy sú žlté až žltohnedé ložiská rôznej veľkosti na horných alebo dolných viečkach, príčinou vzniku je nahromadenie tukových látok v podkožnom väzive. Objavujú sa v strednom a vyššom veku.
 

 
Pred operáciou je nutné vyšetrenie krvného obrazu a faktorov zrážania krvi. Minimálne 10 dní pred zákrokom je nutné prestať užívať lieky znižujúce zrážanlivosť krvi, lieky typu Warfarin, Orfarin je potrebné nahradiť inými liekmi v spolupráci so všeobecným lekárom alebo internistom.
Operačný výkon sa realizuje v lokálnom znecitlivení, trvá podľa rozsahu asi hodinu. Ložiská sa odstránia skalpelom a okraje kože sa zašijú jemným šicím materiálom, ktorý nezanecháva jazvy. Pooperačne sa môže vyskytnúť opuch alebo modriny, ktoré zmiznú zhruba do týždňa. Prvé dni musí pacient dodržiavať kľudový režim, vhodné sú studené obklady. Je nutné vyhnúť sa prašnému prostrediu. Odporúča sa spať na chrbte, so zvýšenou polohou hlavy a operačnú ranu mať prelepenú náplasťou.
Stehy sa odstraňujú na 7. deň po zákroku. V niektorých prípadoch sa odporúča zákrok kombinovať s blefaroplastikou. Zákrok je estetický a neodstráňuje príčinu hromadenia tukových látok v podkožnom väzive, preto sa môžu xantelazmy na viečkach objaviť opakovane
 
Odstránenie (exkochleácia) chronického jačmeňa  
Chalazion – „studený jačmeň“ je dobre ohraničený nebolestivý útvar veľkosti hrášku v stene viečka, ktorý vzniká ako následok chronického granulomatózneho zápalu mazovej žliazky na vnútornej ploche viečka, zápal spôsobuje upchatie vývodu mazovej žliazky s infekciou málo virulentnými mikróbmi (najčastejšie Staphylococcus aureus).

Ak pretrváva niekoľko týždňov, je nevyhnutné pristúpiť k chirurgickému odstráneniu. Zákrok sa vykonáva v lokálnom znecitlivení, spočíva v narezaní ložiska z vnútornej strany viečka (po prevrátení viečka) a odstránení patologického obsahu chirurgickou lyžičkou. Rana sa nešije. Po zákroku sa aplikujú širokospektrálne antibiotiká vo forme masti do spojovkového vaku a oko sa sterilne prekryje na 24hod. Antibiotická masť sa aplikuje ešte 7 dní po zákroku. Po zákroku sa môže vyskytnúť opuch alebo modrina, ktoré zmiznú zhruba do týždňa.
           
 
 
 
Odstránenie bradavíc, tumorov na viečkach elektrokauterom
Na našom pracovisku používame elektrokauter
Diatrom 200 Flash - programovateľný mono alebo bipolárny elektrochirurgický prístroj, určený na precízne mikro -chirurgické výkony. Výkon: 200 W. Frekvencia: 600 kHz.

 
Najčastejšie sa využíva pri odstraňovaní bradavíc, niektorých benígnych tumorov viečok alebo rias rastúcich smerom k oku (trichiáza). Patologické tkanivo sa odstraňuje pomocou elektród rôzneho tvaru – podľa účelu použitia, tieto elektródy produkujú teplo, ktoré vzniká pôsobením vysokofrekvenčného prúdu. Vysoká teplota má za následok aj koaguláciu tkanivových a krvných bielkovín, takže rez nekrváca a možno ho využiť na zastavenie krvácania aj pri ostatných zákrokoch. Zákrok sa realizuje v lokálnom znecitlivení, po zákroku je prítomná chrasta, ktorá sa zhojí do dvoch týždňov.
 
Chirurgické odstránenie znamienok a tumorov na viečkach
Niektoré typy tumorov a znamienok je nutné vyberať chirurgicky – extirpácia/excízia. Operačný výkon sa realizuje v lokálnom znecitlivení. Ložisko sa odstráni skalpelom a nožnicami, okraje kože sa zašijú jemným materiálom. Podľa typu útvaru sa odosiela na histologické vyšetrenie. Po zákroku je operačná rana krytá obväzom.  
Pooperačne sa môže vyskytnúť opuch alebo modriny, ktoré zmiznú zhruba do týždňa. Stehy sa odstraňujú na 7. deň po zákroku. Pred operáciou je nutné vyšetrenie krvného obrazu a faktorov zrážania krvi. Minimálne 10 dní pred zákrokom je nutné prestať užívať lieky znižujúce zrážanlivosť krvi, lieky typu Warfarin, Orfarin je potrebné nahradiť inými liekmi v spolupráci so všeobecným lekárom alebo internistom.